Dzisiaj jest czwartek, 27 czerwca 2019 r., 178 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
[FOTO] Dziękowali za plony - wysoka frekwencja podczas XX Dożynek Powiatowych w Zwoleniu
Dodał: MaG, 10-09-2018 17:57, odsłon: 1903
fot.SPZ
fot.SPZ

Uroczysta msza święta, tradycyjne obrzędy, wręczenie dyplomów, statuetek i nagród, liczne występy lokalnych artystów, musztra paradna, kabaret i szalona zabawa tłumów przy dźwiękach muzyki zespołów Silvers i Playboys, zakończona widowiskowym pokazem sztucznych ogni – tak mieszkańcy powiatu zwoleńskiego obchodzili jubileuszowe święto plonów i dziękowali rolnikom za ich całoroczną pracę.

W zgodzie z tradycją
W niedzielę, 9 września w gościnnym Zwoleniu odbyły się XX Dożynki Powiatowe. Obchody rozpoczęły się dziękczynną mszą świętą, którą koncelebrował ksiądz kanonik Bernard Kasprzycki, proboszcz parafii p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu. Po niej obchody dożynkowe przeniosły się do Kompleksu Sportowo-Wypoczynkowego przy ul. Sportowej w Zwoleniu.

 

 

Tam, zgodnie z tradycją, przemaszerował barwny korowód prowadzony przez Zespół Ludowy „Sobótka” z Czarnolasu z gminy Policzna, który niósł symbol tegorocznego urodzaju - „Wieniec na głowę Starosty”. Tuż za nim, z chlebami wypieczonym z tegorocznych zbóż i tradycyjnymi wieńcami podążali starostowie dożynek powiatowych: Teresa Walasek z gminy Przyłęk i Piotr Fijołek z gminy Tczów oraz starostowie dożynkowi z pięciu gmin powiatu zwoleńskiego: Kazanowa, Policznej, Przyłęku, Tczowa i Zwolenia. Korowód zamykała delegacja Rady Powiatowej Mazowieckiej Izby Rolniczej w Zwoleniu.


Zgodnie ze staropolskim zwyczajem wieńce dożynkowe zostały ośpiewane. Obrzęd poprowadził Zespół „Sobótka” z Czarnolasu. Nie mogło zabraknąć także tradycyjnego przekazania chleba przez starostów dożynek na ręce starosty zwoleńskiego Waldemara Urbańskiego, burmistrz Zwolenia oraz wójtów gmin: Kazanów, Policzna, Przyłęk i Tczów.

 

Tradycyjnym momentem było dzielenie przez samorządowców otrzymanych bochenków pomiędzy uczestników wydarzenia, licznie zebranych gości i mieszkańców powiatu zwoleńskiego.

 

Uroczyste powitanie
Po zakończeniu tradycyjnej części dożynek przyszedł czas na część oficjalną, czyli powitanie ich uczestników. Starosta zwoleński Waldemar Urbański podziękował za przybycie zaproszonym gościom, wśród których znaleźli się: poseł na sejm RP Anna Kwiecień, poseł na sejm RP Leszek Ruszczyk, członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Rafał Rajkowski, radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego Zbigniew Gołąbek, prezes Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych Stanisław Kacperczyk, a także dyrektorzy, kierownicy i przedstawiciele jednostek i urzędów samorządowych oraz rządowych. Gospodarz wydarzenia gorąco powitał także mieszkańców powiatu zwoleńskiego, którzy tłumnie odpowiedzieli na zaproszenie samorządowców.


Podczas tak ważnego święta nie mogło zabraknąć przemówień okolicznościowych, podziękowań i życzeń. Starosta Waldemar Urbański docenił trud i zaangażowanie rolników w to, aby na polskich stołach nie zabrakło chleba.

 

Dożynki to święto plonów, które jest piękną, polską tradycją. Jest więc doskonałą okazją, aby podziękować rolnikom za ich pracę oraz ogromny trud i wyrzeczenia, jakie w nią wkładają. Życzę im, aby ryzyko, które każdego roku podejmują, ponieważ plony zależą od łaskawości pogody, było powszechnie rozumiane i doceniane. Życzę im również dużo zdrowia i godziwej zapłaty za oddanie i ciężką pracę – mówił starosta Waldemar Urbański.


Trud i zaangażowanie docenione


Coroczne święto plonów to idealny moment, aby wręczyć wyróżnienia za osiągnięcia w dziedzinie rolnictwa. Dyplomy uznania za pracę na rzecz rolnictwa w powiecie zwoleńskim otrzymali: Maciej Grzybowski, Jolanta Koncka, Bożena Sabina Krukowska i Emil Sowiński z gminy Zwoleń. Z gminy Tczów: Stanisław Fiołek, Andrzej Grzegorczyk, Piotr Kozuń i Jacek Grzegorz Nędzi. Z gminy Policzna: Radosław Figurski i Sławomir Roman Podsiadły. Z gminy Kazanów: Krzysztof Grzeszczyk, Paweł Styczeń, Jan Szczepanowski. Z gminy Przyłęk: Anna Gajowiak, Edward Krzywiec i Elżbieta Solecka.


Bardzo ważnym punktem uroczystości dożynkowych było wręczenie dyplomów i statuetek starosty zwoleńskiego pod nazwą „Sołtys dwudziestolecia powiatu zwoleńskiego”, które są uhonorowaniem wieloletniej pracy sołtysów na rzecz lokalnych społeczności. Wśród nagrodzonych z gminy Zwoleń znaleźli się: Henryk Potucha – sołtys wsi Ługi, Stanisław Zagożdżon – sołtys wsi Podzagajnik, Mirosław Bąk – sołtys wsi Sycyna oraz Sławomir Mital – sołtys wsi Męciszów. Statuetkę otrzymali także: Janusz Puk - sołtys wsi Janów w gminie Tczów, Jacek Szewczyk – sołtys wsi Bierdziesz w gminie Policzna, Adam Frączek – sołtys wsi Niedarczów Dolny Kolonia w gminie Kazanów oraz Jan Jaskulski – sołtys wsi Mszadla Stara i Zygmunt Baryłka – sołtys wsi Szlechecki Las w gminie Przyłęk.


Podczas obchodów święta plonów wręczono także Medal Pamiątkowy „Pro Masovia”, który jest wyróżnieniem okolicznościowym honorującym całokształt działalności na rzecz Województwa Mazowieckiego wybitnie przyczyniającej się do gospodarczego, kulturalnego i społecznego rozwoju Mazowsza. Otrzymał go Stanisław Kacperczyk – prezes Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych.


Rozstrzygnięcie konkursów


Dożynki powiatu zwoleńskiego to także szereg konkursów. Po raz dwunasty został rozstrzygnięty „Powiatowy Konkurs Producentów Rolnych 2018”. Komisja konkursowa najwyżej oceniła działalność Pawła Makucha zamieszkałego w Paciorkowej Woli Nowej w gminie Zwoleń. Drugie miejsce przyznano Andrzejowi Baranowi z Władysławowa w gminie Policzna. Na trzecim miejscu uplasował się Krzysztof Kwiecień z miejscowości Bartodzieje w gminie Tczów. Na czwartym miejscu znalazł się Sławomir Kniotek z Kroczowa Mniejszego w gminie Kazanów.


Jak co roku został także rozstrzygnięty konkurs powiatowy na „Najładniejszy wieniec dożynkowy 2018”. O to miano ubiegało się pięć kompozycji. Komisja konkursowa orzekła, że najpiękniejszą z nich jest wieniec uwity przez Koło Gospodyń Wiejskich Mierziączka. Wybrano także „Najładniejsze stoisko dożynkowe 2018”. Ten zaszczytny tytuł trafił do Zespołu Folklorystycznego „Piątkowy Stok”. Ogłoszono również laureatów konkursów: „Najestetyczniejsza miejscowość powiatu zwoleńskiego”, „Olimpiada o rolnictwie” i „Pracuj bezpiecznie”.


Tłumy i fantastyczna zabawa
Po zakończeniu części konkursowej dożynek, przyszedł czas na część artystyczną. Sceną zawładnęły liczne zespoły folklorystyczne z terenu powiatu zwoleńskiego, które zaprosiły zebranych gości do wspólnej zabawy na ludową nutę.


Najmłodsi uczestnicy wydarzenia mogli szaleć w wesołym miasteczku, skakać na dmuchanym zamku i eurobungee oraz pływać w wielkich kulach w specjalnie przygotowanym basenie. Wokół sceny stanęły liczne stoiska, przy których amatorzy tradycyjnych smaków próbowali regionalnych specjałów przygotowanych przez lokalne organizacje. Dla łasuchów były też lody, popcorn i wata cukrowa.

 

Charyzmatyczna prezentacja była doskonałą zapowiedzią i wstępem do koncertu niekwestionowanej gwiazdy wieczoru – zespołu Playboys.


Scena nieustannie tętniła życiem. Bardzo widowiskowy pokaz musztry paradnej zaprezentowała Młodzieżowa Orkiestra Dęta Miasta Zwolenia. Warto dodać, że ma ona na swoim koncie liczne krajowe, a nawet międzynarodowe sukcesy. O dobre humory zebranych zadbał kabaret „Sycyna” przedstawiając rozbawiający do łez skecz pod tytułem „Poczekalnia ZOZ”.


Taneczną część tegorocznych dożynek rozpoczął występ zespołu „Silvers”, który rozgrzał atmosferę do czerwoności. Charyzmatyczna prezentacja była doskonałą zapowiedzią i wstępem do koncertu niekwestionowanej gwiazdy wieczoru – zespołu Playboys. Prawdziwe tłumy zebrały się pod dożynkową sceną, aby bawić się i szaleć przy dźwiękach muzyki tego znanego i lubianego bandu disco polo. Ze sceny popłynęły takie hity jak: „Lala Song” czy „Jak to się stało”, które porwały do tańca zarówno młodszych, jak i starszych uczestników wydarzenia.


Doskonałym zwieńczeniem tegorocznych dożynek był bardzo efektowny pokaz sztucznych ogni, który zachwycił zebranych. – Frekwencja podczas tegorocznego święta plonów była zaskakująca. Cieszymy się, że mieszkańcy naszej małej ojczyzny tak tłumnie odpowiedzieli na nasze zaproszenie, że chcą wspólnie spędzać czas, integrować się i brać czynny udział w życiu społecznym i kulturalnym powiatu, razem celebrując święto rolników i wsi. Ogromny ukłon kierujemy w stronę osób, które ramię w ramię z nami podjęły się organizacji tego wydarzenia. Kłaniamy się także niezastąpionym sponsorom. Mieszkańcom dziękujemy za to, że nie zawiedli, byli tu razem z nami i wspaniale się bawili – podsumował wicestarosta Arkadiusz Sulima.


Organizatorami wydarzenia byli: Starosta Zwoleński, Burmistrz Zwolenia oraz Wójtowie gmin: Kazanów, Policzna, Przyłęk i Tczów.

 


autor: Mirosława Gregorczyk  
Skontaktuj się z autorem tekstu: MaG
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.

Kronika
Zobacz więcej
KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Policzna
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Gmina Zwoleń
Zobacz więcej
Powiat Zwoleń
Zobacz więcej
OGŁOSZENIA PREMIUM
WSZYSTKIE +
NOWOŚCI W WIRTUALNEJ GALERII HANDLOWEJ
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Zwolen24 to niezależne medium elektroniczne w Zwoleniu - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z redakcją:
tel. 501-572-992 - od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 do 16:00 (poza godzinami pracy istnieje możliwość pozostawienia wiadomości SMS lub MMS)
e-mail: redakcja@zwolen24.pl

Kontakt z działem reklamy: reklama@arpass.pl lub 500-304-413
facebook