Dzisiaj jest niedziela, 12 lipca 2020 r., 194 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
Komora Normobaryczna  NORMOBARIA zielony
Powiat zwoleński z nowoczesnym systemem wczesnego ostrzegania
Dodał: MaG, 15-05-2018 19:39, odsłon: 2727
fot.SPZ
fot.SPZ

Siedem punktów alarmowych wraz z niezbędnym oprogramowaniem i centralą sterującą – w gminach powiatu zwoleńskiego zainstalowano nowoczesne urządzenia wchodzące w skład systemu wczesnego ostrzegania przed zjawiskami katastrofalnymi. Dają one możliwość alarmowania mieszkańców przed zagrożeniami za pomocą sygnałów dźwiękowych i słownych komunikatów.

- Projekt realizowany jest przez powiat zwoleński w partnerstwie z gminami: Kazanów, Policzna, Przyłęk, Tczów i Zwoleń.  Nowy system ostrzegania przed zagrożeniami to istotny element podnoszący poziom bezpieczeństwa mieszkańców powiatu zwoleńskiego – podkreśla Waldemar Urbański Starosta Zwoleński.

 

Sytem będzie służył do ostrzegania przed niepożądanymi zdarzeniami, takimi jak: powodzie, huraganowe wiatry, czy awarie powodujące wyciek amoniaku, z którymi w przeszłości musieliśmy się już zmierzyć.

 

- Nowy system ma zapewnić sprawny przepływ informacji pomiędzy służbami, a mieszkańcami w sytuacjach kryzysowych. Pozwoli on ograniczyć negatywne skutki niebezpiecznych zdarzeń – dodaje Starosta.


Co wchodzi w skład systemu i gdzie go zamontowano?


W ramach programu zostało zakupione 7 syren alarmowych, pulpit sterowania, centrala alarmowa i zestaw komputerowy z oprogramowaniem.

 

- Te urządzenia są zainstalowane i już działają. Dokonaliśmy sprawdzenia prawidłowości działania wszystkich urządzeń z poziomu Powiatowego Centrum Zarzadzania Kryzysowego oraz Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Warszawie, ponieważ system wcześniej został zintegrowany z Wojewódzkim (Mazowieckim) Systemem Alarmowania – informuje Mirosław Solecki inspektor wieloosobowego stanowiska ds. bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Starostwa Powiatowego w Zwoleniu.


Każda z zainstalowanych syren ma moc 900 W i skuteczny zasięg ok. 1,5 km (dane producenta).  W siedzibie Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Zwoleniu, gdzie zlokalizowano Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego, znajduje się centrala do sterowania całym systemem powiatowym.

 

W Zwoleniu powstały dwa punkty alarmowe zainstalowane na budynku Internatu Zespołu Szkół Rolniczo-Technicznych w Zwoleniu oraz na budynku Urzędu Miejskiego w Zwoleniu.

 

W Gminie Policzna zamontowano dwie syreny: jedna znajduje się na budynku Urzędu Gminy, druga na budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Czarnolesie. W Przyłęku syrena znajduje się na budynku Gminnej Biblioteki Publicznej, w Kazanowie na budynku Zespołu Placówek Oświatowych a w Tczowie na budynku Urzędu Gminy.


Jak działa system?

 

- Systemem wczesnego ostrzegania to ogromne ułatwienie dla służb i zwiększony poziom bezpieczeństwa dla mieszkańców powiatu zwoleńskiego. Cyfrowe urządzenia dają szereg możliwości, między innymi nadawanie komunikatów głosowych o zagrożeniu i sposobie postępowania dla ludności szczególnie w obszarach o podwyższonej koncentracji zaludnienia – mówi Mirosław Solecki.

 

Każdorazowo po otrzymaniu informacji o możliwości wystąpienia (bądź wystąpieniu) na danym obszarze zagrożenia pracownicy odpowiedzialni za obsługę urządzeń będą uruchamiali alarmy dla ludności. Alarmowanie może być realizowane z każdego poziomu zarządzania i administrowania systemem tzn. gminy, powiatu czy województwa. System daje możliwość uruchomienia wybranej syreny lub dowolnej grupy urządzeń. Może to być zarówno sygnał alarmowy, jak i informacja słowna – komunikat głosowy.

 

- Dzięki temu lokalna społeczność będzie poinformowana w podstawowym zakresie co do sposobu postępowania w danej sytuacji, np.: czy mieszkańcy mają pozostać w domach, czy ewakuować się, czyli jakie kroki i działania powinni przedsięwziąć dla własnego bezpieczeństwa – dodaje Mirosław Solecki.


System z dofinansowaniem zewnętrznym i współpracą gmin


Urządzenia zostały zakupione i zainstalowane w ramach projektu „System wczesnego ostrzegania przed zjawiskami katastrofalnymi Powiatu  Zwoleńskiego”. Koszt inwestycji to 260 tys. 414 zł. Starostwo Powiatowe w Zwoleniu otrzymało na ten cel znaczące dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020, które pokryło 80% wydatków w kwocie 206 tys. 160 zł.


Powiat Zwoleński zawarł również umowę partnerską ze wszystkimi jednostkami samorządowymi z terenu powiatu, celem realizacji przedsięwzięcia. Gmina Zwoleń pokryła wydatek w kwocie 11 tys. 585 zł. Gmina Policzna zapłaciła 12 tys. 815 zł. Gminy: Kazanów, Przyłęk i Tczów przekazały na ten cel po 5 tys. 936 zł. Z budżetu Powiatu Zwoleńskiego pokryto kwotę w wysokości 12 tys. 46 zł.  


Będą spotkania informacyjne
Na terenie wszystkich gmin uczestniczących w projekcie będzie prowadzona kampania edukacyjno-informacyjna dla mieszkańców. Koordynatorzy będą wyjaśniali zasady działania systemu, rodzajów alarmów i komunikatów ostrzegawczych oraz potencjalnych zagrożeń i związanych z nimi działań prewencyjnych.

 

- Spotkania informacyjne są bardzo istotnym elementem projektu, ponieważ tylko dzięki prawidłowemu zachowaniu społeczeństwa w przypadku zagrożenia, możliwe jest sprawne prowadzenie akcji ratowniczej – podkreśla Mirosław Solecki. - Chcemy dotrzeć z tą informacją tam, gdzie te urządzenia zostały zainstalowane. Będą między innymi spotkania w szkołach z dziećmi i młodzieżą oraz z mieszkańcami w poszczególnych gminach. Mamy zamiar korzystać ze wielu sposobów informowania ludności o uruchomionym systemie – podsumowuje Mirosław Solecki.

 

 

autor: Mirosława Gregorczyk 
Skontaktuj się z autorem tekstu: MaG
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj

Kronika
Zobacz więcej
KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Policzna
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
OGŁOSZENIA PREMIUM
WSZYSTKIE +
LAPTOP SPRZEDAM
LAPTOP SPRZEDAM
Laptop hp 250 G6 używany w świetnej cenie oczywiście negocjacje też uznaje. Wszystkie szczegóły podaję poniżej:Przekątna ekranu [cal]: 15.6Rozdzielczość ekranu: 1366 x 768Procesor: Intel Core i5-7200UPamięć RAM [GB]: 4Dysk SSD [GB]: 128Bateria wyjmo...
NOWOŚCI W WIRTUALNEJ GALERII HANDLOWEJ
PRZEJDŹ DO GALERII +
SAMONLINE - SKLEP SPOŻYWCZY Z DARMOWĄ DOSTAWĄ
PRZEJDŹ DO SKLEPU +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Zwolen24 to niezależne medium elektroniczne w Zwoleniu - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z redakcją:
tel. 501-572-992 - od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 do 16:00 (poza godzinami pracy istnieje możliwość pozostawienia wiadomości SMS lub MMS)
e-mail: redakcja@zwolen24.pl

Kontakt z działem reklamy: reklama@arpass.pl lub 500-304-413
facebook