Dzisiaj jest wtorek, 29 września 2020 r., 273 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
Fabryka Domów Bogucin
W Zwoleniu o niepełnosprawności – za nami ważna konferencja zorganizowana przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną
Dodał: KamZap, 25-04-2018 18:07, odsłon: 2806

„Zrozum mnie – świat widziany oczami dziecka z niepełnosprawnością” – pod takim hasłem upłynęła konferencja skierowana zarówno do dyrektorów szkół, specjalistów, nauczycieli oraz instytucji świadczących pomoc na rzecz dziecka i rodziny, jak również rodziców dzieci niepełnosprawnych. Odbyła się 24 kwietnia w Zespole Szkół Rolniczo-Technicznych w Zwoleniu. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął starosta zwoleński Waldemar Urbański.

 

Tematyka konferencji nawiązywała do idei edukacji włączającej, czyli zniesienia wszelkich barier, które utrudniają dzieciom ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, a zwłaszcza niepełnosprawnym, przebywanie w grupie rówieśniczej, a tym samym naukę i rozwój społeczny

 

Spotkanie otworzyła Izabela Młyńska, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Zwoleniu, która powitała przybyłych gości: Waldemara Urbańskiego – starostę zwoleńskiego, Arkadiusza Sulimę – wicestarostę, Renatę Otolińską – starszego inspektora  Kuratorium Oświaty Delegatura w Radomiu, a także dyrektorów i pracowników różnych placówek, jednostek i organizacji z terenu powiatu zwoleńskiego oraz rodziców dzieci niepełnosprawnych.

 

Starosta podziękował w imieniu samorządu za cykliczne, ważne społecznie konferencje. –  Te spotkania są bardzo potrzebne, ponieważ rzeczywistość stawia bardzo różne zadania zarówno przed wychowawcami, jak i rodzicami osób niepełnosprawnych. Wiedza merytoryczna jest więc niezbędna – mówił Waldemar Urbański, starosta zwoleński. – Jestem przekonany, że zdobyte dzisiaj umiejętności będą dużą pomocą w realizacji państwa zadań – dodał starosta.

 

O pracy z dziećmi niepełnosprawnymi

 

Tematyka konferencji nawiązywała do idei edukacji włączającej, czyli zniesienia barier, które utrudniają dzieciom ze specjalnymi  potrzebami  edukacyjnymi przebywanie w grupie rówieśniczej, a tym samym naukę i rozwój społeczny. - Aby tak się stało, aby dzieciom łatwiej było w placówkach oświatowych ważne są wysokie kwalifikacje nauczycieli oraz ich gotowość do uczenia się przez całe życie – podkreślała Izabela Młyńska, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Zwoleniu. – Poradnia podejmuje szereg działań mających na celu wspieranie nauczycieli i specjalistów w pracy z uczniem o specjalnych potrzebach edukacyjnych, w tym z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Odpowiedzią na zapotrzebowanie lokalnego środowiska jest właśnie dzisiejsze  spotkanie, które mam nadzieję pomoże jego uczestnikom pogłębić wiedzę i wprowadzić ją w życie dążąc do tego, aby młody człowiek, dziecko, zwłaszcza to niepełnosprawne, czuło że jest otoczone właściwą opieką – dodała dyrektor Izabela Młyńska.

 

Gość specjalny

 

 

Gościem specjalnym była Pani Lidia Klaro-Celej - profesor oświaty, wykładowca w Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, ekspert  MEN, Warszawskiego Forum Inicjatyw na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, autorka nowych podstaw programowych dla osób z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym, współautorka pakietów edukacyjnych  PWN z serii Pewny Start dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, która podzieliła się wiedzą, doświadczeniem oraz dobrymi praktykami w pracy z dziećmi z mózgowym porażeniem dziecięcym, z autyzmem, w tym z Zespołem Aspergera czy z niepełnosprawnością intelektualną. - Nauczyciele stoją obecnie przed ogromnymi wyzwaniami, nie tylko z zakresu nauczania przedmiotowego. W dobie tak wielkich zmian najważniejsze jest to, żeby nauczyć dzieci myślenia, wyciągania wniosków, poszukiwania informacji i co niezwykle ważne, życia w tolerancji – podkreśliła prof. Lidia Klaro-Celej. – To niezwykłe, że na dzisiejszym spotkaniu jest tak duża frekwencja, że przyszło tak wielu nauczycieli, specjalistów, a także rodzice dzieci niepełnosprawnych. Świadczy to o tym, że poszukują metod i rozwiązań problemów w pracy z osobami niepełnosprawnymi i właśnie tego dzisiaj się tu uczymy – dodała prof. Lidia Klaro-Celej.

 

 

Uczestnicy spotkania mogli także zapoznać się z najnowszą ofertą Wydawnictwa Szkolnego PWN skierowaną do nauczycieli i specjalistów prowadzących zajęcia z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych.

 

Wymiana doświadczeń

 

Jak stwierdzili słuchacze wykładu, było to bardzo wartościowe spotkanie. - Warto korzystać z doświadczeń osoby, która wykorzystuje wiedzę teoretyczną i praktyczną w pracy z osobami niepełnosprawnymi. Profesor Lidia Klaro-Celej ma kontakt z ośrodkami spoza naszego kraju, gdzie zupełnie inaczej ta niepełnosprawność jest postrzegana. To dla nas cenna lekcja. Poszerzanie horyzontów i poznawanie nowych metod pracy są bardzo istotne w pracy z dziećmi niepełnosprawnymi – podsumowała Dorota Chołuj-Borowiecka, oligofrenopedagog Szkoły Podstawowej w Zwoleniu.

 

Organizatorem spotkania była Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Zwoleniu. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął starosta zwoleński Waldemar Urbański.  

 

Mirosława Gregorczyk  
Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.

Kronika
Zobacz więcej
KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Policzna
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
OGŁOSZENIA PREMIUM
WSZYSTKIE +
LAPTOP SPRZEDAM
LAPTOP SPRZEDAM
Laptop hp 250 G6 używany w świetnej cenie oczywiście negocjacje też uznaje. Wszystkie szczegóły podaję poniżej:Przekątna ekranu [cal]: 15.6Rozdzielczość ekranu: 1366 x 768Procesor: Intel Core i5-7200UPamięć RAM [GB]: 4Dysk SSD [GB]: 128Bateria wyjmo...
NOWOŚCI W WIRTUALNEJ GALERII HANDLOWEJ
PRZEJDŹ DO GALERII +
SAMONLINE - SKLEP SPOŻYWCZY Z DARMOWĄ DOSTAWĄ
PRZEJDŹ DO SKLEPU +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Zwolen24 to niezależne medium elektroniczne w Zwoleniu - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z redakcją:
tel. 501-572-992 - od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 do 16:00 (poza godzinami pracy istnieje możliwość pozostawienia wiadomości SMS lub MMS)
e-mail: redakcja@zwolen24.pl

Kontakt z działem reklamy: reklama@arpass.pl lub 500-304-413
facebook