Dzisiaj jest środa, 16 października 2019 r., 289 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
Jest dotacja na szkolny gabinet stomatologiczny!
Dodał: KamZap, 09-10-2018 17:19, odsłon: 688
ilustracja, źródło: pixabay.com
ilustracja, źródło: pixabay.com

Jeszcze w tym roku w Zespole Szkół Rolniczo-Technicznych w Zwoleniu powstanie gabinet stomatologiczny z bardzo nowoczesnym wyposażeniem i usługami nie odbiegającymi standardem od gabinetów prywatnych. Opieką dentystyczną zostaną objęte dzieci oraz młodzież z dziesięciu placówek oświatowych z terenu gminy Zwoleń. Powiat pozyskał na ten cel aż 105 tysięcy złotych.

Powiat Zwoleński znalazł się w wąskim gronie beneficjentów ministerialnego programu. – Program skierowany jest do jednostek samorządu terytorialnego na szczeblu gminnym, powiatowym i wojewódzkim. Jego celem jest zapewnienie uczniom dostępu do świadczeń stomatologicznych oraz objęcie jak najliczniejszej grupy dzieci i młodzieży, a także ich rodziców i opiekunów edukacją zdrowotną  – mówi Waldemar Urbański, starosta zwoleński. – Warto dodać, że tylko 47 wniosków z terenu całego kraju przeszło drogę formalną i merytoryczną i otrzymało dofinansowanie. Cieszymy, że wniosek powiatu zwoleńskiego znalazł się w tym bardzo wąskim gronie, które zostało zakwalifikowane do programu – dodał starosta.

 

Opieka stomatologiczna dla dzieci ze szkół i placówek gminy Zwoleń

 

Gabinet stomatologiczny powstanie w dawnym internacie przy ul. Wojska Polskiego w Zwoleniu. Przygotowanie pomieszczeń, czyli gabinetu, poczekalni i łazienek zostanie sfinansowane z budżetu powiatu zwoleńskiego. Koszt zakupu wyposażenia będzie pokryty z pozyskanej z Ministerstwa Zdrowia dotacji. – 100 tysięcy złotych zostanie przeznaczone na wyposażenie gabinetu, pozostałe 5 tysięcy złotych pokryje koszt realizacji projektu edukacyjnego, który będzie prowadzony w ramach programu poprawy dostępności do świadczeń stomatologicznych uczniów w wieku od 3 do 19 lat. Opieką stomatologiczną zostaną objęte dzieci i młodzież z dziesięciu placówek oświatowych z terenu gminy Zwoleń. Będą to przedszkola publiczne, niepubliczne, szkoły podstawowe i szkoły średnie. Grafik przyjęć pacjentów nie został jeszcze rozpisany, natomiast wiemy już, że gabinet będzie czynny codziennie od poniedziałku do piątku – informuje Elżbieta Makuch, inspektor Starostwa Powiatowego w Zwoleniu, koordynator projektu.

 

Dobrze wyposażony gabinet

 

W nowym gabinecie znajdzie się bardzo nowoczesny sprzęt. Zakupiony zostanie unit dentystyczny, czyli: fotel dentystyczny, stolik narzędziowy, spluwaczka ze ślinociągiem, lampa, rękaw turbinowy ze światłem i dedykowaną turbiną ze światłem LED, pompa ssąca, kompresor, lampa polimeryzacyjna LED, skaler, piaskarka, separator amalgamatu, autoklaw oraz wstrząsarka do amalgamatu. W gabinecie stanie również lodówka, szafy do przechowywania leków, narzędzi i materiałów dentystycznych, biurko i fotel biurowy, a także szafka z umywalką, podajnik mydła, środka dezynfekującego oraz ręczników.

 

Czynne od stycznia

 

Powiat Zwoleński podpisał już porozumienie z Corten Medic Tomasz Sikora, który zajmie się prowadzeniem gabinetu dentystycznego.  Samorząd powiatu zwoleńskiego bardzo mocno stawia na rozwój placówek oświatowych. Rozbudowa zaplecza sportowego i dydaktycznego, unijne projekty edukacyjne, a dziś gabinet stomatologiczny dla uczniów z terenu gminy Zwoleń, jako kolejna część długoterminowego planu rozwojowego. - Jesteśmy dobrze przygotowani do wykonania tego zadania. Jeszcze w tym roku zostaną wyremontowane pomieszczenia i zakupiony sprzęt. Porozumienie o współpracy na świadczenie usług stomatologicznych zostało już podpisane i na początku 2019 roku przyjęci będą pierwsi pacjenci – podsumowuje wicestarosta Arkadiusz Sulima.

 

Mirosława Gregorczyk

Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.

Kronika
Zobacz więcej
KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Policzna
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Gmina Zwoleń
Zobacz więcej
Powiat Zwoleń
Zobacz więcej
OGŁOSZENIA PREMIUM
WSZYSTKIE +
NOWOŚCI W WIRTUALNEJ GALERII HANDLOWEJ
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Zwolen24 to niezależne medium elektroniczne w Zwoleniu - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z redakcją:
tel. 501-572-992 - od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 do 16:00 (poza godzinami pracy istnieje możliwość pozostawienia wiadomości SMS lub MMS)
e-mail: redakcja@zwolen24.pl

Kontakt z działem reklamy: reklama@arpass.pl lub 500-304-413
facebook