Dzisiaj jest niedziela, 12 lipca 2020 r., 194 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
Już niedługo najważniejsze Święto w chrześcijańskim kalendarzu. Dziś Wielki Piątek
Dodał: KamZap, 19-04-2019 08:43, odsłon: 934
Fot. Kamil Zapora
Fot. Kamil Zapora

Od poniedziałku przeżywamy Wielki Tydzień. Dziś katolicy upamiętniają mękę i śmierć Chrystusa na krzyżu. Jednak już w niedzielę we wszystkich kościołach rozbrzmi wesołe Alleluja!

Nostalgia i zaduma

Wielki Piątek jest dniem pełnym nostalgii i zadumy, ale również wielu wyrzeczeń. Wielki Piątek jest dniem ścisłego postu, głębokiej zadumy nad istotą ludzkiego życia i rozważaniem męki Jezusa Chrystusa, nad ofiarą, która całemu światu dała nadzieję zbawienia. To jedyny dzień w roku liturgicznym, w którym nie odprawia się Mszy Świętej - odkryty ołtarz pozostawiony bez obrusu uderza nas swą nagością. Pozornie, dla laika, jest to dzień zwycięstwa śmierci nad życiem, grzechu nad dobrem i nienawiści nad miłością, lecz nie na długo, bowiem wiemy, że za trzy dni będzie zupełnie na odwrót.

 

W tym szczególnym dniu Kościół koncentruje się na krzyżu najpierw symbolicznie podejmując go w procesji ulicami miasta, a później oddając mu cześć w adoracji. Całując krzyż dajemy świadectwo, że jest to znak zbawienia.

 

Czas oczekiwania

 

Z kolei w Wielką Sobotę we wszystkich kościołach parafialnych od wczesnych godzin porannych święcone są pokarmy, spożywane następnie podczas wielkanocnego śniadania. Świątynie, tętniące atmosferą całodziennej adoracji Grobu Chrystusa, otwarte będą do samego wieczora.

To również czas wspólnej adoracji przy Bożym Grobie. Kościół powstrzymuje się od sprawowania Ofiary Mszy Świętej, dlatego główny ołtarz pozostaje obnażony.

 

Najważniejszą część tego dnia jest wieczorna Wigilia Paschalna zaliczana już do Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. W jej czasie kapłan zapala ogień i wypowiada słowa modlitwy, w której Chrystus nazywany jest "prawdziwym kamieniem węgielnym", udzielającym wiernym "ognia światłości". W modlitwie jest też prośba o wypełnienie się wszelkich znaczeń Świąt Wielkanocnych. Ogień jest symbolem Chrystusa, a iskra wykrzesana w ten wieczór oznacza Jego wyjście z grobu i przejście do odmiennego życia.

 

Dzień zwycięstwa

 

Niedziela Wielkanocna z mszą świętą rezurekcyjną, odprawianą o świcie dla uczczenia Zmartwychwstania Chrystusa, jest największym świętem w całym roku liturgicznym. Uroczystość świąt Zmartwychwstania Pańskiego, określanych jako Święta Wielkanocne, odznaczają się szczególną radością, ponieważ zmartwychwstanie Chrystusa jest symbolem Jego zwycięstwa nad grzechem i śmiercią, w którym chrześcijanie uczestniczą.

Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj

Kronika
Zobacz więcej
KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Policzna
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
OGŁOSZENIA PREMIUM
WSZYSTKIE +
LAPTOP SPRZEDAM
LAPTOP SPRZEDAM
Laptop hp 250 G6 używany w świetnej cenie oczywiście negocjacje też uznaje. Wszystkie szczegóły podaję poniżej:Przekątna ekranu [cal]: 15.6Rozdzielczość ekranu: 1366 x 768Procesor: Intel Core i5-7200UPamięć RAM [GB]: 4Dysk SSD [GB]: 128Bateria wyjmo...
NOWOŚCI W WIRTUALNEJ GALERII HANDLOWEJ
PRZEJDŹ DO GALERII +
SAMONLINE - SKLEP SPOŻYWCZY Z DARMOWĄ DOSTAWĄ
PRZEJDŹ DO SKLEPU +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Zwolen24 to niezależne medium elektroniczne w Zwoleniu - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z redakcją:
tel. 501-572-992 - od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 do 16:00 (poza godzinami pracy istnieje możliwość pozostawienia wiadomości SMS lub MMS)
e-mail: redakcja@zwolen24.pl

Kontakt z działem reklamy: reklama@arpass.pl lub 500-304-413
facebook