Dzisiaj jest poniedziałek, 02 października 2023 r., 275 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
TOP Kosztowniak

Ładowarka motocyklowa — jaką wybrać do swojego akumulatora?
Dodał: MaG, 17-08-2022 07:54, odsłon: 1197

Eksploatacja motocykla może na początku przyprawić o zawrót głowy. W sezonie czekają cię okresowe przeglądy, serwisowanie i niespodziewane naprawy, natomiast po wakacjach przychodzi czas na zimowanie, które również stawia przed motocyklistami szereg wyzwań. Jeśli chcesz zadbać o każdy element swojego jednośladu — w tym akumulator i instalację elektryczną — musisz sięgać po nowoczesne i sprawdzone rozwiązania. Jednym z nich jest ładowarka motocyklowa, która zadba o baterię w twojej maszynie. Podpowiadamy, jaką ładowarkę wybrać do swojego motocykla i zdradzamy każdy sekret, jaki kryje się pod tym zagadnieniem.

Pierwsza zasada — zapomnij o prostowniku!

Prostownik to nieskomplikowane urządzenie do liniowego ładowania akumulatorów, które — za sprawą coraz to nowocześniejszych baterii w motocyklach i samochodach — całe szczęście odchodzi powoli w zapomnienie. Wymaga od użytkownika doglądania parametrów ładowania i stwarza szereg zagrożeń podczas eksploatacji. Jednym z nich jest przeładowanie akumulatora, które w skrajnych przypadkach może doprowadzić do zagotowania i rozszczelnienia baterii. Przypominamy, że elektrolit zawarty w akumulatorach jest bardzo niebezpieczną substancją — w kontakcie ze skórą doprowadza do głębokich oparzeń, a gdy dostanie się do oczu, może nieodwracalnie uszkodzić wzrok. Co więcej, jeśli akumulator rozszczelni się pod naszą nieobecność, istnieje szansa pożaru — elektrolit to silnie łatwopalna substancja, której zapłon może wywołać wiele czynników zewnętrznych (m.in. woda). Finalnie, rozszczelniony akumulator nie nadaje się do dalszej eksploatacji i wymusza zakup nowej baterii.

 

To tylko kilka powodów, dla których nowoczesna ładowarka motocyklowa jest o wiele lepszym urządzeniem od klasycznego prostownika. Możliwość ładowania każdego rodzaju akumulatorów (w najlepszych modelach) i inteligentne tryby ładowania deklasują przestarzałe rozwiązanie, które w dzisiejszych czasach powoli przestaje mieć rację bytu.

Ładowarka motocyklowa — zalety i zastosowanie

Ładowarka do akumulatorów motocyklowych pozwala przeprowadzić znacznie więcej operacji na akumulatorze niż samo ładowanie. Oczywiście najczęściej będziesz używać jej właśnie do tego procesu, jednak odpowiednio wybrane urządzenie pozwoli ci przedłużyć — za pomocą różnych funkcji — żywotność akumulatora nawet o kilka lat. Jedną z najciekawszych funkcji ładowarki motocyklowej jest tryb odsiarczania, który umożliwia usunięcie złogów siarki z ogniw akumulatora, przywracając mu wyjściową sprawność. Nie można również pominąć trybu podtrzymywania stałego napięcia, który sprawdzi się fenomenalnie podczas zimowania nawet w najmniej sprzyjających warunkach (np. w nieogrzewanym pomieszczeniu; podczas zimowania motocykla pod chmurką zaleca się wyjęcie akumulatora z motocykla i podłączenie go do ładowarki, np. w garażu). Jeśli jednak zapomnisz wyjąć akumulator z motocykla i zostawisz go na mrozie na ciężką próbę kilkumiesięcznej bezczynności, to ładowarka do motocykli również może ci pomóc. Tryb ratowania z głębokiego rozładowania to cecha, którą posiadają tylko najlepsze modele, aczkolwiek warto zdecydować się na taki zakup — w końcu akumulatorów nie rozdają w sklepach motocyklowych za darmo. Topowe modele ładowarek motocyklowych mają także inne zalety — rozbudowany wyświetlacz przedstawiający szereg istotnych informacji, czujniki zapobiegające zagotowaniu i zwarciu w instalacji elektrycznej oraz mikroprocesory automatycznie dobierające optymalny tryb ładowania (co jest szczególnie ważne w akumulatorach klasy LiFePO4 i litowo-jonowych) to cechy, dzięki którym zadbasz o swój akumulator w najlepszy możliwy sposób.

Ładowarka do motocykla — jaką wybrać do akumulatora w swoim motocyklu?

Zanim odpowiemy na to pytanie, musimy powiedzieć jedno — nie używaj dużych prostowników i ładowarek samochodowych do ładowania akumulatorów motocyklowych. Baterie stosowane w jednośladach cechują się o wiele mniejszym prądem ładowania i mają mniejszą pojemność, więc podłączenie ich do “ciężkiego sprzętu” może je nieodwracalnie zepsuć. Najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie z inteligentnych ładowarek motocyklowych, które samodzielnie wykryją typ akumulatora i dobiorą optymalne parametry ładowania do specyfikacji baterii.

Jeśli posiadasz akumulator motocyklowy klasy AGM, kwasowo-ołowiowy lub żelowy mamy dla ciebie dobrą wiadomość — każda ładowarka do motocykla jest dla ciebie. W przypadku baterii typu LiFePO4 i litowo-jonowych sprawa wygląda trochę inaczej, ponieważ ich ładowanie nie odbywa się liniowo. Akumulator litowo-jonowy ma dosyć specyficzną obsługę — ładowanie przebiega według schematu “do 85% prądem stałym, a od 85 do 100% stałym napięciem”, natomiast podczas zimowania lub długiego postoju najlepiej, żeby jego naładowanie nie przekraczało 40% w temperaturze od 0 do 25 stopni Celsjusza. Jeśli w twoim motocyklu jest zamontowany akumulator litowo-jonowy lub LiFePO4 koniecznie dobierz do niego rekomendowaną ładowarkę motocyklową — sam widzisz, że inaczej nie zapewnisz mu optymalnych warunków podczas ładowania i innych procesów.

Ładowarki do akumulatorów motocyklowych znajdziesz w I’M Inter Motors i na imready.eu

W I’M Inter Motors — największej sieci sklepów motocyklowych w Polsce — i na imready.eu znajdziesz duży wybór ładowarek motocyklowych od najlepszych producentów (m.in. brytyjskiej marki Oxford). Rozbudowany asortyment to jednak nie wszystko. Możesz także liczyć na szereg korzyści zakupowych — darmowa dostawa, bezpieczne płatności online i wydłużona gwarancja na poszczególne grupy produktowe to dopiero początek. Odwiedź jeden z 35 sklepów stacjonarnych I’M Inter Motors lub wejdź na imready.eu i zobacz, która ładowarka do motocykli będzie najlepsza dla ciebie. Ty i twój akumulator zasługujecie na najlepszą obsługę w kraju!

 

 

/mat.sponsorowany/

Skontaktuj się z autorem tekstu: MaG
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
ZOBACZ WIĘCEJ
WIĘCEJ +
Z uwagi na duże zainteresowanie uruchamiamy dodatkowe grupy we wszystkich oddzia...
fot. Mariusz Grotkowski/Julia Grotkowska/ Maciej Walos
10 września w gminie Policzna miało miejsce wydarzenie, które z pewnością...
fot.Facebook.com/ Rafał Rajkowski
Zakończyły się dwie ważne inwestycje drogowe w powiecie zwoleńskim. Nowe oblicze...
fot. Gmina Policzna
27 sierpnia w kościele parafialnym pod wezwaniem Świętego Stefana w Policznie od...
Zbliża się początek nowego roku szkolnego, a to oznacza  również kon...
Trwają zapisy i przygotowania do jubileuszowej, X edycji ENEA Energetycznej Dych...
Zespół Placówek Oświatowych w Policznie wzbogaci się o sprzęt mult...
fot. Mariusz Grotkowski
Zakończyły się prace związane z konserwacją i adaptacją XIX-wiecznej oficyny wch...
fot. archiwum Kozienice24
Dziś Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda podpisał postanowienie w s...
Zakończyła się budowa nowoczesnej sieci kanalizacyjnej w miejscowościach: Świetl...
Gmina Policzna otrzyma duże wsparcie finansowe na budowę świetlicy kontenerowej ...
fot. UG Policzna
28 czerwca odbyła się jedna z najważniejszych sesji Rady Gminy Policzna w roku, ...
fot. CENTRUM NAUKI KOPERNIK
Już w sobotę 1 lipca w Gminnej Bibliotece Publicznej w Przyłęku w powiecie zwole...
35 tysięcy złotych na utylizację wyrobów zawierających azbest, 30 tysięcy...
fot. UG Policzna
Nadszedł długo wyczekiwany przez dzieci i młodzież czas – wakacyjny odpocz...
Koniec roku szkolnego to czas, kiedy uczniowie szykują się do końcowych test&oac...
fot. UG Policzna/Julia Grotkowska/Maciej Walos
Piękna tradycja przeplatana nowoczesnością – to znak tegorocznych Czarnole...
fot. archiwum Zwolen24
Występ zespołu Sobótka, Biesiada „Jędrzeja”, kabaret KOŃ POLS...
fot. UG Policzna
W niedzielę 11 czerwca 2023 roku przedstawiciele samorządu gminy Policzna wraz z...
Wszyscy wiemy, że nie ma lepszego sposobu uczenia się czegoś nowego jak przez wł...

Kronika
Zobacz więcej
KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Gmina Policzna
Zobacz więcej
MCSW Elektrownia
Zobacz więcej
Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
OGŁOSZENIA PREMIUM
WSZYSTKIE +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Zwolen24 to niezależne medium elektroniczne w Zwoleniu - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z redakcją:
tel. 501-572-992 - od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 do 16:00 (poza godzinami pracy istnieje możliwość pozostawienia wiadomości SMS lub MMS)
e-mail: redakcja@zwolen24.pl

Kontakt z działem reklamy: reklama@arpass.pl lub 500-304-413
facebook