Dzisiaj jest wtorek, 16 kwietnia 2024 r., 107 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
WIDEO/ZDJĘCIA] 100 lat Ochotniczej Straży Pożarnej w Policznie – odwaga i poświęcenie w służbie społeczności
Dodał: MaG, 12-09-2023 19:32, odsłon: 4397
fot. Mariusz Grotkowski/Julia Grotkowska/ Maciej Walos
fot. Mariusz Grotkowski/Julia Grotkowska/ Maciej Walos

10 września w gminie Policzna miało miejsce wydarzenie, które z pewnością zapisze się w jej historii złotymi zgłoskami. Ochotnicza Straż Pożarna w Policznie obchodziła okrągły jubileusz swojego istnienia. Zaproszeni goście oraz mieszkańcy zebrali się, aby uhonorować bohaterów, którzy przez 100 lat chronili lokalną społeczność przed różnymi zagrożeniami. Podczas uroczystości jednostce nadano nowy sztandar, a sama ceremonia była pełna wzruszeń i wdzięczności.

 

Msza święta, hymn państwowy i powitanie gości

 

Wydarzenie rozpoczęło się zbiórką na placu przed strażnicą OSP Policzna i przemarszem pododdziałów do kościoła pw. Św. Stefana w Policznie, gdzie odprawiona została msza w intencji strażaków. Po nabożeństwie pododdziały prowadzone przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą Miasta Zwolenia powróciły do strażnicy w Policznie. Tu odbył uroczysty apel związany z obchodami stulecia OSP i nadania jej sztandaru.

 

 

W pierwszej kolejności v-ce prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP województwa mazowieckiego druh Zbigniew Gołąbek odebrał meldunek od dowódcy uroczystości o gotowości pododdziałów do apelu, podniesiono flagę państwową i odegrano hymn narodowy. Po tej wzniosłej chwili wójt gminy Policzna Tomasz Adamiec powitał zebranych gości. – Dzisiaj jest wyjątkowy dzień, w którym chcemy uczcić stulecie istnienia naszej Ochotniczej Straży Pożarnej. To nie tylko okazja do świętowania, ale także moment do refleksji nad wielkim wkładem, jaki przez te wszystkie lata wnieśliście w naszą społeczność. Kiedy patrzę na naszą straż pożarną widzę znacznie więcej niż tylko drużynę ratującą z niebezpieczeństwa. Widzę grupę ludzi, którzy oddają się swojej pracy bezinteresownie. Wasza gotowość do działania w każdej chwili, niezależnie od warunków zasługuje na ogromny szacunek i wdzięczność, a wasze oddanie i zaangażowanie są godne podziwu - powiedział wójt Tomasz Adamiec.

 

 

Piękna ceremonia nadania sztandaru

 

W dniu tak ważnego jubileuszu nie mogło zabraknąć przedstawienia rysu historycznego OSP w Policznie. Odczytał go prezes OSP Policzna dh Tadeusz Głowacki. Następnie miała miejsce najważniejsza część wydarzenia, czyli ceremonia nadania sztandaru. Rozpoczęło ją symboliczne wbicie gwoździ w drzewiec przez gości honorowych oraz wpisy do księgi pamiątkowej. Jako pierwszy dokonał tego fundator sztandaru, włodarz gminy Tomasz Adamiec. Następnie pamiątkowe gwoździe wbili także: posłowie na sejm RP Andrzej Kosztowniak i Anna Kwiecień, wicemarszałek województwa mazowieckiego Rafał Rajkowski, przedstawiciel mazowieckiego komendanta wojewódzkiego PSP brygadier Robert Sałek, v-ce prezes Zarządu Oddz. Wojewódzkiego ZOSP RP woj. mazowieckiego druh Zbigniew Gołąbek, przewodniczący Rady Gminy Policzna Paweł Jędra, w imieniu prezes Zarządu Stowarzyszenia Dziedzictwo i Rozwój w Zwoleniu Agnieszka Strzelecka, komendant powiatowy PSP w Zwoleniu starszy brygadier Paweł Potucha, prezes Zarządu OSP w Policznie druh Tadeusz Głowacki oraz komendant gminny Związku OSP RP w Policznie druh Adam Kałdonek.   

 

 

Kapelan gminny ks. Janusz Krupa poświęcił nowy sztandar, a druh Adam Kałdonek odczytał akt nadania. Przekazania sztandaru na ręce druha Zbigniewa Gołąbka dokonał wójt Tomasz Adamiec. W imieniu strażaków z Policzny sztandar przyjął druh Tadeusz Głowacki, który wręczył go pocztowi sztandarowemu. Następnie uroczyście nadano Złoty Znak Związku dla jednostki OSP w Policznie oraz zaprezentowano sztandar przed pododdziałami strażaków i zaproszonymi gośćmi.

 

 

Wręczenie odznak, orderów oraz odznaczeń

 

Kolejną częścią apelu było wręczenie odznaczeń wyróżniającym się strażakom z OSP w Policznie. Medalem Honorowym im. Bolesława Chomicza odznaczono druha Tadeusza Głowackiego. Następnie nadano złote, srebrne i brązowe „Medale za zasługi dla pożarnictwa”. W gronie osób, które otrzymały złoty medal znaleźli się: Arkadiusz Głowacki, Roman Byzdra i Norbert Głowacki. Wśród uhonorowanych srebrnym medalem znalazł się wójt Tomasz Adamiec, który od lat wspiera miejscowe OSP, a także: Andrzej Bąk, Grzegorz Miękus, Piotr Mazur, Tomasz Byzdra i Piotr Kurczuk. Brązowe medale otrzymali: Patryk Wrona i ks. Jan Krupa. Odznaką Wysługi Lat odznaczeni zostali: Tadeusz Głowacki, Edward Gajda, Bogusław Gazda, Józef Olejarz, Arkadiusz Głowacki, Bogusław Kuciara, Piotr Mazur i Andrzej Bąk.

 

Marszałek województwa mazowieckiego uhonorował druhów Medalem Pamiątkowym „Pro Masovia”. Odznaczenie z rąk wicemarszałka Rafała Rajkowskiego otrzymali: Tadeusz Głowacki, Paweł Jędra, Edward Gajda, Adam Kałdonek, Bogusław Kuciara, Bogusław Gazda, Józef Olejarz, Krzysztof Strzelecki i Andrzej Wieczorek.  

 

   

Na zakończenie tej części wydarzenia wójt Tomasz Adamiec wraz z druhem Tadeuszem Głowackim wręczyli podziękowania za szczególne zaangażowanie w służbę jednostki dla zasłużonych seniorów i byłych członkiń drużyny żeńskiej. Otrzymali je: Zofia Figurska, Barbara Ziemka, Maria Jędrysa, Hanna Wójcicka, Jadwiga Michalec, Maria Hajduk, Kazimierz Wasiak, Jan Makuch, Tadeusz Sztamberek, Józef Życki, Ireneusz Figurski, Zenon Kusio, Łukasz Krawiec i Zenon Pawliński. Goście honorowi otrzymali zaś Pamiątkowe Statuetki.

 

 

Życzenia dla strażaków

 

Po części oficjalnej przyszedł czas na okolicznościowe przemówienia. Wójt Tomasz Adamiec podziękował za piękną uroczystość i złożył życzenia strażakom. - Dziękuję wszystkim członkom OSP Policzna, zarówno tym, którzy są tu dziś z nami, jak i tym, którzy już odeszli, za ich trud i poświecenie. Dziękuję także ich rodzinom, które wspierały ich w tej trudnej służbie. Niech ten jubileusz będzie inspiracją do dalszego rozwoju naszej straży pożarnej, do inwestycji w nowoczesny sprzęt i kształcenia kolejnych pokoleń strażaków. Życzę wam drodzy strażacy, abyście zawsze wracali zdrowi po każdym działaniu, a wasza służba była źródłem dumy i satysfakcji – mówił wójt.

 

 

 

Do życzeń dołączyli parlamentarzyści, samorządowcy oraz przedstawiciele jednostek i organizacji. Jubileuszowa uroczystość zakończyła się niezwykle widowiskowym pokazem musztry paradnej w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej Miasta Zwolenia.

 


 

 

 

 

 

 


Skontaktuj się z autorem tekstu: MaG
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
ZOBACZ WIĘCEJ
WIĘCEJ +
fot.pixabay
O tym, jak ważna dla naszego zdrowia i samopoczucia jest aktywność fizyczna niko...
fot. Urzad Gminy Policzna
W niedzielę, 24 marca, mieszkańcy gminy Policzna mieli okazję uczestniczyć w nie...
fot. Urząd Gminy Policzna
W Policznie powstaje  nowoczesne miejsce pełne atrakcji – jedyne taki...
fot .Urząd Gminy Policzna
19 marca w gminie Policzna odbyło się ważne wydarzenie mające znaczący wpływ na ...
fot. Urząd Gminy Policzna
W Policznie trwają intensywne prace budowlane przy pierwszym w regionie Centrum ...
fot. Urząd Gminy Policzna
Szkoła podstawowa w Policznie oraz budynek użyteczności publicznej w Wilczowoli ...
09 marca 2024 r. (sobota) o godz. 16:00 Ireneusz Domański - Dyrektor Muzeum Jana...
4 marca obchodzimy Światowy Dzień Otyłości. Ten problem dotyka nawet co trzecieg...
fot. Urzad Gminy Policzna
Rakietki w dłoń – pasjonujące zmagania na turnieju tenisa stołowego w Poli...
fot. Urząd Gminy Policzna
Mistrzowie strategii w gminie Policzna – za nami XX Gminny Turniej w Szach...
fot. Urząd Gminy Policzna
13 stycznia w hali sportowo-widowiskowej szkoły podstawowej w Tczowie odbył się ...
fot. Urząd Gminy Policzna
Samorząd gminy Policzna, dbając o komfort i bezpieczeństwo swoich najmłodszych m...
fot. Urząd Gminy Policzna
22 grudnia w Policznie odbyła się sesja Rady Gminy, która jednomyślnie za...
fot. Gmina Policzna
Prawdziwie świąteczna atmosfera w gminie Policzna – szkoły w Czarnolesie i...
fot. Gmina Policzna
Już teraz na placu budowy obok Urzędu Gminy w Policznie widać pierwsze efekty pr...
fot. Gmina Policzna
Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Policznie otrzymała zaawansowaną kamerę ...
Zdjęcia: Arkadiusz Sulima burmistrz Zwolenia, Reprezentacja Polskich
W hali sportowej Zespołu Szkół Rolniczo-Technicznych w Zwoleniu już po ra...
fot.gov.pl
W związku z planowaną akcją szczepienia lisów, do użytkowników na ...
fot.pixabay
Zmiana czasu z letniego na zimowy to coroczny rytuał, w którym po raz kol...

Kronika
Zobacz więcej
KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Gmina Policzna
Zobacz więcej
MCSW Elektrownia
Zobacz więcej
Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
OGŁOSZENIA PREMIUM
WSZYSTKIE +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Zwolen24 to niezależne medium elektroniczne w Zwoleniu - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z redakcją:
tel. 501-572-992 - od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 do 16:00 (poza godzinami pracy istnieje możliwość pozostawienia wiadomości SMS lub MMS)
e-mail: redakcja@zwolen24.pl

Kontakt z działem reklamy: reklama@arpass.pl lub 500-304-413
facebook